Browse By

Dlaczego szampon bez sls jest lepszy?

Coraz więcej osób zaczyna obecnie zwracać uwagę na to, jakich kosmetyków używa. Okazuje się bowiem, że wielu producentów do swoich produktów dodaje składników, które wcale nie są obojętne dla naszego zdrowia i mogą mu wręcz zagrażać. Na przykład w wielu szamponach i odżywkach do włosów, ale również w żelach pod prysznic znajduje się składnik o tajemniczej nazwie sls. To nic innego, jak laurylosiarczan sodu (sodium lauryl surlfate). Jest to silny detergent, stosowany również w chemii gospodarczej.

Po co w szamponach stosuje się sls-y?

 • Przede wszystkim, ich zadaniem jest dokładne oczyszczenie włosa oraz skóry głowy.
 • Dzięki sls można szybko pozbyć się resztek wszystkich stosowanych kosmetyków od ostatniego mycia włosów, a więc lakierów, pianek, żeli i past.
 • Poza tym, sls doskonale usuwa również z włosów silikon, który jest składnikiem wielu szamponów do włosów oraz odżywek. Bez sls nie ma możliwości usunięcia niektórych silikonów.

Jak odróżnić szampon bez sls?

Przede wszystkim, należy zapoznać się dokładnie z treścią etykiety oraz składem kosmetyku. Każdy składnik musi zostać bowiem wyszczególniony. Nie powinno się kupować szamponów z dodatkiem sls, ponieważ jest to silna chemia i bez trudu może ona przedostawać się do naszego krwiobiegu i wpływać na nasz stan zdrowia. Obecnie szampon bez sls (np. szampon Pityver) można kupić z powodzeniem w każdej drogerii kosmetycznej i w aptece (można go również dostać w sklepie internetowym). Dlaczego jest on lepszy?

Szampon bez sls powinien zawierać same składniki naturalne. Najlepiej, aby pozbawiony był on równocześnie silikonu oraz parabenów, a więc konserwantów, które wydłużają jego przydatność do użycia. Włosy po takim szamponie będą z pewnością dobrze oczyszczone, ale nie zachwieje się bariery skóry głowy, która powinna pozostać naturalna. Poza tym, dzięki temu, że na włosach nie będzie pozostałości silikonu, można liczyć na to, że aktywne składniki szamponu dostaną się w głąb włosa, aż po samą jego cebulkę. Skóra głowy powinna zostać nienaruszona. Włosy powinny być gładkie, zdrowe i lśniące. Oczywiście, po pierwszym użyciu takiego szamponu, włosy mogą wydawać się nieswoje. Jest to jednak kwestią przyzwyczajenia.

Chemia zastąpiona została naturalnymi składnikami, najczęściej botanicznymi, które oczyszczą skórę, ale też sprawią, że struktura włosa wyrówna się i stanie się on błyszczący. Włosy większości osób wcale nie wymagają używania sls-ów, aby oczyścić je z pozostałości kosmetyków. Nawet niektóre silikony zawarte w szamponach można zmyć za pomocą zwykłego szamponu. Szampon bez SLS i parabenów nadaje się doskonale do codziennego stosowania przez wszystkich członków rodziny. Oczywiście, warto wybrać kosmetyk o odpowiednich właściwościach. Każde włosy wymagają bowiem odpowiedniej pielęgnacji. Niekiedy konieczne jest ich głębokie nawilżenie oraz regeneracja, a w innym przypadku włosom trzeba nadać objętości lub gładkości. Można to jednak z powodzeniem uzyskać dzięki wysokiej jakości naturalnym składnikom zawartym w szamponie bez sls. Jego cena również nie musi być wyższa, niż w przypadku tradycyjnych szamponów z sls.

Bibliografia:

1.Szymańska M., Baranowski A., Płachta D., Przegląd preparatów najczęściej stosowanych w leczeniu chorób grzybiczych, 2007
2.Kiedrowicz M., Ratajczak-Stefańska V., Maleszka R., Identyfikacja grzybów z rodzaju Malassezia oraz ocena ich występowania w skórze pacjentów z wybranymi chorobami dermatologicznymi i u osób zdrowych, 2010

4.7 (94.29%) 7 głosów

3 komentarzy do wpisu “Dlaczego szampon bez sls jest lepszy?”

 1. Emilia says:

  „Oczywiście, po pierwszym użyciu takiego szamponu, włosy mogą wydawać się nieswoje. Jest to jednak kwestią przyzwyczajenia.”

  No, powiem, że bardzo nieswoje 🙁 Moje włosy po zastosowaniu szamponu bez slsów, parabenów i innych sztucznych konserwantów nie chciały się w ogóle rozczesywać.
  To się zmieniło po ok. 2 tygodniach. 🙂
  Obecnie, w 4 tyg. stosowania, moje włosy są odżywione i lśniące, takie jakie chciałam, żeby były!

 2. Sisi says:

  Może jest i lepszy jeśli chodzi o zdrowie naszych włosów. Jednak ja nie umiem się do niego przekonać . Rozczesanie włosów po szamponie bez sls to masakra w moim przypadku 😛

 3. Beata says:

  Ja wybieram tylko szampony bez slsów. Na szczęście są one coraz popularniejsze i nie ma problemów z ich dostępnością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

8 + 1 =