Browse By

Jak działają szampony bez siarczanów na skórę głowy?

Bardzo popularnym nurtem jest ostatnimi czasy wybór kosmetyków bez sztucznych dodatków, a więc bez parabenów, silikonów oraz siarczanów. Okazuje się bowiem, że w przypadku większości kosmetyków do kąpieli oraz do mycia włosów stosuje się takie właśnie składniki, aby wzmocnić działanie szamponu.

Jakie jest działanie tych składników?

  • Siarczany, najczęściej oznaczone na etykiecie produktu jako sls lub sles, to nic innego jak silne detergenty, które stosuje się również w chemii gospodarczej. Bardzo wysuszają one skórę głowy, jak również przedostają się za jej pośrednictwem do układu krwionośnego.
  • Parabeny to konserwanty sztucznego pochodzenia. Ich zadaniem jest wydłużenie przydatności produktu do użytkowania. Jednocześnie, one również przedostają się do krwiobiegu. Najnowsze badania wykazały, że silnie zaburzają one gospodarkę hormonalną człowieka. Mogą nawet działać negatywnie na rozwój płodu w łonie matki.
  • Kolejną grupą produktów są silikony. Ich działanie jest najmniej szkodliwe. Przede wszystkim, tworzą one barierę ochronną na włosach, przez co nie dostają się do nich składniki odżywcze zawarte w szamponach i odżywkach. Bardzo trudno jest również silikon z włosów usunąć. Niektóre można jedynie za pomocą siarczanów.

Czy szampony bez siarczanów są lepsze do włosów i dla skóry głowy?

Z pewnością tak. Przede wszystkim, nie wysuszają ich one i nie pozbawiają całkowicie bariery ochronnej. Dobre szampony bez siarczanów (np. szampon Pityver) potrafią skutecznie usunąć resztki kosmetyków do stylizacji włosów i odżywić je, bez działania sztucznych składników. Najczęściej zawarte w nich składniki botaniczne doskonale działają na skórę głowy, nawilżając ją. Nie powodują również podrażnień, jedynie w przypadku uczuleń.

Szampony bez siarczanów docierają w głąb włosa, aż po sama jego cebulkę i mają szansę odbudować jego strukturę. Często zawierają one różnego rodzaju naturalne olejki, które doskonale się pienią, ale również wypełniają włos i sprawiają, że jest on gładki i bardzo łatwo się go rozczesuje. Dzięki nim, włosy błyszczą się w naturalny sposób. Chronią je również przed szkodliwym działaniem warunków zewnętrznych. Pełnią więc rolę podobną do silikonów, ale znacznie łatwiej się je zmywa. Wystarczy jedynie jednorazowe mycie szamponem bez sls, aby pozbyć się resztek olejków.

Coraz więcej osób poszukuje kosmetyków bez siarczanów, ponieważ doskonale działają one na ich skórę. Nie powodują uczulenia i podrażnienia, ani też nie wysuszają nadmiernie skóry. Poza tym, warto szukać również kosmetyków bez parabenów, ponieważ są one bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia. Przede wszystkim dzieci i kobiety w ciąży nie powinny ich używać. Najlepiej, aby cała rodzina z nich zrezygnowała. Obecnie takie kosmetyki bez sztucznych składników można kupić z powodzeniem  każdej drogerii i aptece. Często kosztują tyle samo, co inne z chemią. Sporną kwestią pozostają silikony, ponieważ najłagodniejsze z nich można zmyć za pomocą wody lub samodzielnie one odparowują. Lepiej jednak zastąpić je naturalnymi produktami, które działają równie dobrze na włosy. Trzeba jedynie pamiętać o tym, że większość takich naturalnych biokosmetyków ma znacznie krótszy czas przydatności do użytkowania. Po ich otwarciu powinno się je więc szybko wykorzystać.

Bibliografia:

1.Dworecka-Kaszak B., Adamski Z., Zakażenia grzybami z rodzaju Malassezia, 2005
2.Gupta A.K., Lyons D., Pityriasis versicolor: an update on pharmacological treatment options, 2014

5 (100%) 3 głosów

2 komentarzy do wpisu “Jak działają szampony bez siarczanów na skórę głowy?”

  1. Marlena says:

    No tak, kosmetyki bez siarczanów mogą nas początkowo zniechęcać … Warto przetrwać ten etap, bo później jest O NIEBO lepiej 🙂

  2. Anna says:

    Czy Pityver pomoże mi na wysuszoną skórę głowy ? Po częstym farbowaniu i rozjaśnianiu mam problemy ze skórą na głowie, jest sucha i swędzi .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 + 6 =