Browse By

Korona porcelanowa – dla zębów i dla implantów

Korona porcelanowa jest najczęściej wstawianą koroną w jamie ustnej. Przypomina nadbudowę dla zęba lub implantu. Jakie sytuacje wskazują na konieczność założenia koron? Kiedy zdecydować się na korony porcelanowe na metalu a kiedy na cyrkonie?

Korony porcelanowe – wskazania i przeciwwskazania dentystyczne

Korony porcelanowe zalecane są, jeśli naturalne korony:

 • uległy przebarwieniom i zniszczeniom wskutek próchnicy.
 • są patologicznie starte.
 • zostały złamane.

Porcelanowa koronaKorony na zęby nie powinny być stosowane, kiedy zniszczenia są nadmierne, a w wyniku złamania lub pęknięcia, pozostałość zęba nad dziąsłem jest zbyt mała. Kolejnymi przeciwwskazaniami są choroby języka, dziąseł, błon śluzowych.

Korona porcelanowa po założeniu może służyć praktycznie przez całe życie, jeśli pacjent zachowa podstawową higienę jamy ustnej – chodzi oczywiście o szczotkowanie i używanie nici dentystycznych. Wybierając szczoteczkę do zębów, lepiej zdecydować się na tę z miękkim włosiem – dzięki temu nie wywołamy  efektu ścierania.

Tak jak każdy ząb, tak i korona porcelanowa powinna być kontrolowana przed stomatologa przynajmniej raz w roku.

Sprawdź więcej, czym jest korona porcelanowa w stomatologii.

Korona na zęba – jakie ma wady, a jakie zalety?

Jedna korona na zęba może znacząco odmienić uśmiech – zwłaszcza, jeśli problem dotyczy przednich zębów. Korona porcelanowa jest dyskretna, ale estetyczna. Przymocowana na stałe nie budzi obaw, że podczas jedzenia czy śmiechu, wypadnie z jamy ustnej. Niestety ze względu na dużą twardość, może wywoływać ścieranie się przeciwległych zębów i szybciej pękać.

Korona porcelanowa na metalu – duża elastyczność

Korona porcelanowa na metalu jest elastyczna i solidna. Ma mniejszą podatność na pęknięcia niż na przykład korony porcelanowe na cyrkonie. Podczas wieloletniego użytkowania zdarza się jednak, że kolor metalu jest widoczny – gdy obniża się linia dziąseł.

To główny powód, dla którego korony porcelanowe na podbudowie metalowej stosuje się raczej przy bocznych zębach. Lepsze walory estetyczne ma tlenek cyrkonu – mówi dr n. med. Krystian Krupski, stomatolog z Gdańska

Ile kosztuje korona porcelanowa – różnica materiału

Problem tego ile kosztuje korona porcelanowa jest powszechny – ceny są wysokie, a różnice zależą od wybranej podbudowy. Narodowy Fundusz Zdrowia nie refunduje żadnej ze zmian, dlatego trzeba liczyć się z cenami wysokości:

 • 500-900 złotych za tradycyjną koronę na metalu. To najtańsza korona porcelanowa.
 • 1000-1500 złotych – korona porcelanowa na podbudowie zrobionej z tlenku cyrkonu.

Wszystkie prywatne gabinety dentystyczne prowadzą swoje własne cenniki. W dużych miejscowościach ceny będą wyższe, w mniejszych zmaleją.

Korona porcelanowa na implancie a postęp technologiczny

Pacjent, który stracił ząb, nie musi się obawiać – korona porcelanowa na implancie to częsta praktyka lekarzy. Wkręcenie implantu raz z założeniem korony kosztuje 2000-5000 złotych, ale dla przywrócenia funkcji i estetyki zęba, warto zainwestować takie kwoty. Ubytek między zębami niestety nie jest jedynie mankamentem wizualnym – może spowodować zanik kości, co będzie zjawiskiem nieodwracalnym.

Korony porcelanowe wykonuje się komputerowo, dla konkretnego pacjenta. Efekt jest precyzyjny, a podczas przymiarek można jeszcze zauważyć błędy i wprowadzić poprawki. Zanim korona porcelanowa zostanie zacementowana, pacjent musi przejść między innymi dokładną ocenę stomatologiczną, wykonanie zdjęć RTG, zrobienie wycisku zębów oraz ich oszlifowania. Szlifowanie jest pomijane jedynie przy zamontowanych implantach. W praktyce wszystko dzieje się podczas średnio trzech wizyt – to wystarczający czas na odbudowanie zęba. W przypadku konieczności wkręcenia implantu, ilość wizyt może się wydłużyć.

5 (100%) 17 głosów

10 komentarzy do wpisu “Korona porcelanowa – dla zębów i dla implantów”

 1. Ubo says:

  Ja miałem zakładaną koronę porcelanową razem z mostem protetycznym, ponieważ sąsiednie zęby były również do leczenia.

 2. Tomeczek11 says:

  Przydatny artykuł na temat koron porcelanowych. Bardzo dużo się dowiedziałem i w końcu wiem jakie są typy dostępnych koron 🙂

 3. TerI says:

  Koronę porcelanową miałam zakładaną na jedynce i myślę, że jest to świetne rozwiązanie – nie widać jej wcale i są o wiele tańsze niż implanty zębowe.

 4. TymonTymek123 says:

  Heh dobrze, że trafiłam na ten artykuł, ponieważ ostatnio u stomatologa dowiedziałem się, że mam do naprawy dwójkę i trzeba będzie wiercić, a ubytek uzupełnić za pomocą korony. Wymienił mi różne typy koton i kompletnie nie miałem pojęci, na którą się zdecydować, ale teraz już wiem 😀

 5. Cheezy says:

  Dobrze, że na czas przed założeniem implantu zakładane jest uzupełnienie tymczasowe luki, bez koron akrylowych trzeba by było przez pewien czas chodzić bezzębnym 😀

 6. Adams says:

  Dobrze wykonana i założona korona porcelanowa może służyć przez całe życie – a tak wysokiej jakości korony porcelanowe wykonują właśnie w Gdańsku – K2Dental. Swoją koronę zakładałem tam ponad 2 lata temu i do tej pory nie mam najmniejszych zastrzeżeń, wszystko jest w jak najlepszym porządku, a personel traktuje swojego klienta z duży szacunkiem i służy pomocą w każdej sytuacji. Polecam serdecznie.

 7. KamilY says:

  Polecam korony porcelanowe – są bardzo mocne i do tego wyglądają bardzo łanie. Ja sama od około roku mam je na dolnych zębach. Więc jeśli ktoś ma zamiar się zdecydować na zabieg to nie ma co czekać:) będziecie zadowoleni.

 8. Lipton says:

  Ja miałem strasznie wyniszczonego zęba próchnicą i po pewnym czasie trzeba go było odbudować wykonując koronę protetyczną. Ogólnie to nie wiem czego ludzie się boją. Podczas zabiegu dostaje się znieczulenie i kompletnie niczego nie czujemy, a jeśli znieczulenie będzie za słabe to możemy poprosić o dodatkową dawkę 😀

 9. ElaEla says:

  Ja również posiadam koronę porcelanową, ale na jedynce i jestem bardzo zadowolona z efektu, ponieważ wygląda identycznie jak ząb ^^

 10. jimy says:

  Kurze widzę, że korony zębowe zaczynają tanieć. 1000zł za porcelanową koronę na metalu – myślę, że jest to bardzo dobra cena. Fajnie by było jakby implanty zębowe również zaczęły tanieć 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

85 − = 78