Browse By

Suche włosy a szampon do włosów bez siarczanów

Coraz więcej osób skarży się na suchość swoich włosów. W szczególności są to kobiety, które chcą pochwalić się pięknymi, długimi włosami i zależy im na ich zdrowej kondycji. Często winą za taki stan rzeczy obarczają one przede wszystkim wodę, która zawiera wiele chloru oraz prostowanie i suszenie. Faktycznie, takie zabiegi mogą mieć realny wpływ na wysuszenie się włosów. Wysoka temperatura i suche powietrze nie sprzyjają kondycji włosów. Trzeba jednak pamiętać, że często wiele krzywdy wyrządzają przede wszystkim kosmetyki stosowane do włosów. Okazuje się bowiem, że nawet szampony pielęgnacyjne zawierają obecnie siarczany, zwane w skrócie sls, które bardzo wysuszają włosy oraz skórę głowy.

Czym są siarczany zawarte w szamponach i odżywkach do włosów?

  • To sodium lauryl sulfate lub sodium lauryth sulfate, zwane sls lub sles.
  • Są to bardzo silne detergenty, które stosuje się również w chemii gospodarczej.
  • W szamponach ich zadaniem jest dokładne oczyszczenie włosów z pozostałości wszelkich kosmetyków, jak pianki, lakiery, czy żele oraz z silikonów, które często znajdują się w różnych kosmetykach, nawet szamponach i odżywkach.

Najlepszym rozwiązaniem dla przesuszonych włosów będzie właśnie szampon do włosów bez siarczanów (np. szampon Pityver). Taki kosmetyk znacznie delikatniej myje bowiem włosy i skórę głowy i nie zmywa całkowicie bariery ochronnej. Poza tym, włosom z takim szamponem dostarczane jest wszystko to, co niezbędne, a więc składniki odżywcze i nawilżające. Najczęściej szampon do włosów bez siarczanów nie zawiera również silikonów i parabenów, które również szkodliwie działają na włosy. Dzięki niemu można szybko odzyskać kondycję włosów.

Niekiedy po zastosowaniu go po raz pierwszy, można mieć mylne wrażenie, że włosy są przesuszone. Wynika to z tego, że skład szamponu jest całkowicie inny. Najczęściej jednak szampon do włosów bez siarczanów sprawia, że robią się one miękkie i gładkie. Pięknie błyszczą i rewelacyjnie się układają. Większość fryzjerów poleca, aby po zastosowaniu szamponu, zdecydować się również na dobrej jakości odżywkę, bez sztucznych dodatków, która sprawi, że włosy będą idealnie się rozczesywały.

Szampony, jak i odżywki naturalne często zawierają szereg olejków naturalnych, które wspaniale się pienią i nawilżają jednocześnie włosy. Pozostawiają one na nich naturalną barierę ochronną, która wygładza łuskę włosa, bez konieczności stosowania silikonów. Takie olejki można zmyć nawet za pomocą zwykłej ciepłej wody. Poleca się, aby stosować szampony bez dodatku siarczanów nie tylko w przypadku włosów przesuszonych. Przede wszystkim, powinny z nich korzystać kobiety w ciąży oraz dzieci, ale tak naprawdę może i powinna to robić cała rodzina. Najczęściej są to wysokiej jakości kosmetyki botaniczne, które wspaniale wpływają na kondycję włosów, ale również skórę głowy. W ich skład wchodzą najlepsze roślinne składniki, często zioła. Takie kosmetyki naturalne do włosów bez dodatku siarczanów można bez problemu kupić w większości większych drogerii, ale również w aptekach. Poleca je coraz więcej osób. Również niektóre salony fryzjerskie korzystają z takich kosmetyków na co dzień. Warto zwracać uwagę na skład szamponów i zawsze czytać ich etykiety, aby mieć pewność, że nie stosuje się silnych detergentów do umycia swoich włosów oraz ciała. Nie kosztuje to nic, a może mieć realny wpływ na zdrowie oraz na kondycję włosów.

Bibliografia:

1.Rizzato G., Zakażenia grzybicze u pacjentów po przeszczepie – rola liposomalnej postaci amfoterycyny B w erze nowych leków przeciwgrzybiczych, 2004
2.Nowicki R., Dermatofitozy praktycznie: zakażenia grzybicze skóry i paznokci podstawy diagnostyki i terapii, 2013
3.Białynicki-Birula R., Gutfreund K., Zastosowanie lampy Wooda w diagnostyce dermatologicznej, 2008

4.8 (95%) 4 głosów

2 komentarzy do wpisu “Suche włosy a szampon do włosów bez siarczanów”

  1. Aldona says:

    Hej, jestem w ciąży i z całego serca polecam wszystkim przyszłym mamom kosmetyki bez siarczanów! Miejcie na uwadze dobro waszych dzieci i korzystajcie tylko z naturalnych produktów!

  2. Martyna says:

    Ja po latach doceniłam moc kosmetyków bez sls. Całe życie stosowałam tylko znane marki z drogerii to był błąd! Znana marka nie zawsze równa się dobry kosmetyk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

22 + = 26