Browse By

Szampon bez siarczanów i parabenów a włosy farbowane

Coraz więcej osób zaczyna obecnie zwracać uwagę na to, z jakich kosmetyków korzysta i czytać ich skład. Okazuje się bowiem, że w zwykłym szamponie do włosów można znaleźć mnóstwo niepotrzebnej chemii, która dodatkowo jest szkodliwa dla naszego zdrowia. Wiele mówi się o tym, aby wybierać kosmetyki naturalne, najlepiej botaniczne, które nie zawierają sztucznych składników. Również w przypadku włosów farbowanych takie kosmetyki wspaniale się sprawdzają.

Czego nie powinno być w szamponach do włosów?

 • Przede wszystkim siarczanów, a więc sls-ów. Są to silne detergenty, które stosuje się również przemysłowo. Wysuszają one włosy i wypłukują wszystkie cenne składniki odżywcze. Poza tym, mogą przedostawać się przez skórę do układu krwionośnego.
 • Poza tym, również parabeny są szkodliwe. Są to konserwanty, które wydłużają okres przydatności produktu do użycia, ale jednocześnie bez problemu przedostają się one do krwiobiegu poprzez cienką skórę. Badania dowodzą, że mogą powodować silne zaburzenia hormonalne.
 • Wiele osób unika również kosmetyków z silikonami. Istnieją jednak takie silikony, które można bez problemu zmyć zwykłą wodą lub samodzielnie one odparowują.

Szampon bez siarczanów i parabenów  to idealne rozwiązanie dla włosów farbowanych.

Przede wszystkim, dzięki temu, że nie zawiera on siarczanów, nie wypłukuje tak szybko koloru z łuski włosa. Pigment pozostaje na dłużej i można cieszyć się kolorem. Parabeny wydłużają jedynie przydatność produktu, a więc nie są w ogóle potrzebne osobom, które włosy farbują. Opakowanie szamponu większości osób starcza na około miesiąc i nie ma z tym większego problemu. Warto więc stosować właśnie szampon bez siarczanów i parabenów w przypadku włosów farbowanych. Niekoniecznie należy jednak unikać silikonów. W przypadku włosów farbowanych, mogą one bowiem chronić nieco łuskę włosa i zapobiegać wypłukiwaniu się koloru lub jego blaknięciu na słońcu.

Najlepiej wybierać szampon bez siarczanów i parabenów z linii naturalnych kosmetyków (np. szampon Pityver), które zawierają skład botaniczny. Wiele ziół ma bowiem idealne działanie na włosy i sprawia, że nawet te farbowane mogą być miękkie i gładkie oraz nawilżone. Włosy powinny naturalnie się błyszczeć i sprawiać wrażenie zdrowych. Siarczany nie tylko wypłuczą kolor bardzo szybko, ale wysuszą również włosy oraz skórę głowy. Najlepiej jest ich unikać niezależnie od tego, czy włosy są farbowane, czy też nie. Naturalna pielęgnacja włosów przynosi wiele dobrych efektów i sprawia, że odzyskują one swoją naturalną miękkość oraz zdrowie. Niekiedy spotkać można również szampony bez siarczanów i parabenów z linii zaprojektowanej specjalnie dla włosów farbowanych. Często zawierają one naturalne składniki, które wydłużają działanie pigmentu we włosie. Niektóre z nich odświeżają nawet naturalnie kolor farby. Można ich szukać w lepszych drogeriach kosmetycznych lub po prostu w aptekach. Dzięki takim szamponom można znacznie rzadziej stosować zabieg farbowania włosów, który wpływa negatywnie na ich kondycję.

Bibliografia:

1.Kiedrowicz M., Ratajczak-Stefańska V., Maleszka R., Identyfikacja grzybów z rodzaju Malassezia oraz ocena ich występowania w skórze pacjentów z wybranymi chorobami dermatologicznymi i u osób zdrowych, 2010
2.Macura A.B., Pawlik B., Leczenie grzybic. Zarys mikologii lekarskiej, 1998

5 (100%) 2 głosów

2 komentarzy do wpisu “Szampon bez siarczanów i parabenów a włosy farbowane”

 1. Bernadeta says:

  Od kilku lat farbuję włosy.
  Nigdy jednak nie zwracałam uwagi na to, jakich szamponów używam – kupowałam te „popularne” dla włosów farbowanych.
  Od jakiegoś czasu jednak zmieniłam zdanie – teraz patrzę na skład każdego produktu i wybieram tylko te, które nie mają sztucznych konserwantów, parabenów (m. in. szampon Pityver).

 2. Emi says:

  Od lat farbuję włosy i nie wyobrażam sobie stosować szampon bez sls. Moje włosy są wysuszone od farbowania, a po kosmetykach bez sls nie dadzą się rozczesać i są na maxa suche .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

40 + = 43