Browse By

Czy szampon oczyszczający bez sls wystarczy?

Kupując szampon lub odżywkę do włosów, wiele osób nie zwraca w ogóle uwagi na skład tych kosmetyków. Wybierają takie, które mają najciekawszą i najbardziej skuteczną reklamę lub po prostu najkorzystniejszą aktualnie cenę. Okazuje się jednak, że warto zapoznać się z etykietą produktu, zanim sięgnie się po niego na półkę. Obecnie do wielu kosmetyków myjących dodaje się sls-ów, czyli silnych detergentów, które bez problemu przenikają do naszego układu krwionośnego przez cienką skórę głowy oraz za uszami. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że sls-y stosowane są w chemii gospodarczej i dzięki nim udaje nam się odczyścić wiele rzeczy.

Nie powinno się ich jednak stosować na własnej skórze oraz na włosach. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór naturalnego kosmetyku. Czego nie powinny zawierać szampony do włosów, które stosujemy na co dzień?

 • Przede wszystkim sls lub sles. Warto zwrócić uwagę na nie, czytając skład na opakowaniu produktu.
 • Poza tym, należy też unikać parabenów, a więc chemicznych konserwantów, które wydłużają okres przydatności szamponu do użytku, jednak również przenikają do naszego ciała. Mogą powodować nawet silne zaburzenia hormonalne.
 • Wiele osób doradza również, aby wybierać kosmetyki bez dodatku silikonów, które można później zmyć często jedynie dzięki sls-om.

Doskonałym wyborem jest szampon oczyszczający bez sls.

Dzięki niemu, można bowiem pozbyć się resztek kosmetyków takich, jak lakier do włosów, czy pianka, a nie trzeba do tego celu stosować silnych detergentów. Na rynku można dostać nawet szampon oczyszczający bez sls dla dzieci, który nie jest szkodliwy i bardzo naturalny skład. Okazuje się, że takie szampony faktycznie doskonale oczyszczają włosy z pozostałości kosmetyków. Nawet niektóre silikony można usuwać dzięki zwykłym szamponom.

Wiele osób ma jednak problem z rozczesywaniem włosów po szamponie bez sls. Te oczyszczające doskonale pozbywają się tłuszczu, brudu i resztek kosmetyków, mają jednak tendencję do plątania włosów. Dlatego warto po nich stosować odżywki ułatwiające rozczesywanie bez sls lub keratynę do włosów albo olejek arganowy. Dzięki takim olejkom bez trudu można pozbyć się kłopotu. Na pewno włosy proste, zarówno długie, jak i krótkie nie powinny mieć żadnych problemów. Również te silnie przetłuszczające się można oczyszczać bez detergentów. W przypadku włosa kręconego lub wymagającego, najlepiej stosować kosmetyk dostosowany do takiej jego struktury. Można jednak znaleźć szampon oczyszczający bez sls również do takich rodzajów włosów (np. szampon Pityver).

Coraz więcej osób kupuje kosmetyki bez sls-ów i są one bardzo zadowolone z efektów. Wystarczy jedynie wybrać odpowiednią markę i skład dostosowany do swoich włosów. Można w ten sposób pielęgnować włosy i skórę głowy całej rodziny. Szampony oczyszczające najczęściej zawierają spore ilości naturalnych, ziołowych składników o takich właściwościach. Jednocześnie nigdy nie wysuszają one włosów, ani skóry, tak jak detergenty.

Bibliografia:

1.Jagielski T., Rup E., Macura A.B., Bielecki J., Charakterystyka grzybów z rodzaju Malassezia I. Aspekty mikrobiologiczne i immunologiczne, 2013
2.Khosravi A. R., Hedayati M. T., Mansouri P., Shokri H., Moazzeni M., Immediate hypersensitivity to Malassezia furfur in patients with atopic dermatitis, 2007
3.Aspiroz C., Moreno L.A., Rezusta A., Rubrio C., Differentiation of three biotypes of Malassezia species on normal human skin. Correspondence with M. globosa, M. sympodialis and M. restricta, 1999

5 (100%) 2 głosów

2 komentarzy do wpisu “Czy szampon oczyszczający bez sls wystarczy?”

 1. Dominika says:

  Pamiętajmy, że początkowe stosowanie kosmetyków bez sls nie będzie dawało pozytywnych rezultatów.
  Warto przetrwać ten etap, ponieważ po upływie 2-3 tyg. nasze włosy się do takich kosmetyków przyzwyczają i zaczną „zdrowieć”! 🙂

 2. Gośka says:

  Nie umiem się przestawić na szampony bez sls i parabenów. Próbowałam , ale mam wrażenie , że moje włosy są jeszcze bardziej przesuszone i do tego ciężko je rozczesać .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

53 + = 63