Pityver.pl

Używanie silnych, powierzchniowo czynnych substancji chemicznych, w produkcji kosmetyków i artykułów higienicznych, jest szeroko akceptowane i często przez klientów nawet niedostrzegane. Dopiero w ostatnich latach trwa coraz szerzej zakrojona kampania informacyjna i uświadamiająca, dzięki której kolejne rodziny rozumieją, że tak chętnie wybierane tanie produkty do codziennej higieny i toalety, mogą być dla nich na dłuższą metę szkodliwe.

Mowa chociażby o tak powszechnie spotykanych dodatkach do kosmetyków, jak:

 • konserwujące je parabeny,
 • silikony,
 • wszechobecne siarczany SLS,
 • sztuczne barwniki,
 • syntetyczne stabilizatory i utrwalacze,
 • sztuczne aromaty.

Chociaż udowodniono, że na zdrowie użytkownika wpływają nie najlepiej lub bardzo źle, firmy wciąż po nie sięgają, ponieważ są szaleńczo skuteczne i efektowne, a przy tym tanie.

Alternatywy dla chemii

Kosmetyki bardziej naturalne jak szampon przeciwłupieżowy bez sls czy silikonów, przez wiele lat nie mogły trafić do przeciętnego nabywcy, ponieważ nie było ich w zwykłych sklepach, a tam gdzie były – kosztowały bardzo dużo. Obecnie nawet sieciowe drogerie mają w swoim asortymencie przynajmniej kilka produktów jak szampon przeciwłupieżowy bez sls. Brak silnie działających na powierzchni włosa syntetycznych substancji chemicznych sprawił, że do naturalnych kosmetyków przylgnęła także łatka mało skutecznych i nieefektywnych.

Na szczęście przeciętny szampon przeciwłupieżowy bez sls czy inny preparat kosmetyczny bez sztucznych dodatków może być skuteczny, dzięki zastosowaniu takich naturalnych substancji i składników, jak chociażby:

 • ekstrakty ziołowe, a w szczególności rumiankowe – polecane w praktycznie wszystkich zabiegach pielęgnacyjnych na skórę oraz włosy,
 • wyciągi aloesowe, o silnym działaniu przeciwbakteryjnym i antyoksydacyjnym,
 • oleje roślinne jak chociażby wyjątkowo skuteczny i silnie pielęgnacyjny oraz odżywczy olejek arganowy,
 • kompleksy witaminowe pozyskane z naturalnych składników,
 • naturalne i hipoalergiczne białka.

Znalezienie odpowiedniego dostawcy

Mimo rosnącej konkurencji na rynku naturalnych kosmetyków, nie wszystkie firmy grają w stu procentach uczciwie i konsumenta nadal powinien mieć w drogerii czy salonie kosmetycznym oczy szeroko otwarte – nie ufać wyłącznie markom czy etykietom i symbolom reklamowym. Ważne jest to, co faktyczne znajduje się w składzie i niejednokrotnie kosmetyk reklamowany jako pozbawiony parabenów, może posiadać inne, jeszcze gorsze dla ludzkiego zdrowia konserwanty.

Produktów jak szampon przeciwłupieżowy bez sls szukać należy przede wszystkim w lepszych drogeriach, ale coraz częściej spotkać je można nawet w sklepach wielobranżowych, które mają swoje rozwinięte sekcje naturalnych i ekologicznych produktów od lokalnych dostawców. Oczywiście najlepsze dermokosmetyki bez sztucznych dodatków dostępne są również w aptekach oraz niektórych salonach kosmetycznych i Internecie. Rozwiązaniem pośrednim może być zawsze przejrzenie produktów przygotowywanych z myślą o noworodkach i najmniejszych dzieciach.

Pityver.pl