Browse By

Co powinien mieć w składzie delikatny szampon do włosów bez sls?

Skuteczność mocno chemicznych preparatów kosmetycznych jest dobrze znana i udokumentowana. Substancje powierzchniowo czynne, które spotkać można w każdym podstawowym płynie, żelu czy szamponie oraz mydle produkowanym przez największe światowe koncerny kosmetyczne, są dla człowieka w wielu przypadkach szkodliwe dopiero przy długotrwałym stosowaniu. Niewątpliwie jednak szampon czy pasta do zębów albo odżywka do skóry to takie kosmetyki, po które sięga się na tyle często, by ich regularne nakładanie na skórę czy włosy, mogło zaszkodzić. Obecnie badania nad szkodliwością SLS, parabenów czy silikonów już nie mogą być podważone i coraz więcej firm obok produktów bogatych w te składniki, oferuje na rynku również alternatywne, bardziej naturalne serie produktów.

Produkty z optymalnym składem

Do niedawna produkty naturalne czy  bio jak delikatny szampon do włosów bez sls (np. szampon Pityver) nie mogły przebić się na rynek konsumencki, ponieważ towarzyszyło im przekonanie, że nie są równie skuteczne, jak mocno chemiczne i syntetyczne kosmetyki. Ich skład jest jednak obecnie dopracowany do perfekcji, dzięki czemu produkty naturalne są wyjątkowo skuteczne.

Zapewniają im to m.in.:

 • naturalne antyoksydanty,
 • zdrowotne olejki jak olej arganowy,
 • kompleksy witaminowe,
 • substancje długotrwale nawilżające,
 • ekstrakty ziołowe – w szczególności z takich dobrze widzianych ziół jak rumianek czy pokrzywa,
 • wyciągi z owoców i warzyw działających przeciwbakteryjnie lub odżywczo i regeneracyjnie,
 • specjalne struktury lipidowe służące do natychmiastowej odbudowy bariery ochronnej na włosach i skórze.

Bardzo często taki delikatny szampon do włosów bez sls nie posiada w swoim składzie również takich syntetycznych dodatków, jak najpopularniejszy kosmetyczny konserwant, a więc paraben. To oznacza, że coraz częściej kosmetyk wysokiej klasy będzie sprzedawany z krótszym terminem przydatności, a w sklepie czy aptece znajdował będzie się w chłodni lub lodówce.

Porównanie i wybór produktu

Jeszcze do niedawna ilość firm oferujących delikatny szampon do włosów bez sls była na tyle nieznaczna, że na sklepowe półki trafiało kilka produktów z tej kategorii. Ich cena była wysoka a jakość pozostawiała wiele do życzenia. Dzisiaj ludzie masowo poszukują szamponów bez SLS, parabenów czy innych sztucznych dodatków jak silikony i firmy, które dostarczają tego typu produkty na rynek, mają coraz szerszą bazę klientów, którzy wydają na takie kosmetyki coraz więcej pieniędzy.

Sposobem na znalezienie idealnego szamponu czy maści albo żelu higienicznego bez sztucznych dodatków, jest oczywiście porównywanie ze sobą różnych dostawców. Przed wybraniem kolejnej próbki naturalnie warto przeczytać skład surowcowy danego kosmetyku, ale nawet widząc kilka zbliżonych produktów, wciąż najszybciej przekonamy się do jednego z nich, stosując go przynajmniej przez kilkanaście dni na własnej skórze czy włosach. Po zdecydowaniu się na określoną markę czy serię produktu, pokusić można się o wyszukanie w Internecie ewentualnych tańszych ofert u konkurencyjnych dostawców czy sklepikarzy.

Bibliografia:

1.Baran W., Batycka A., Baran E., Leczenie zakażeń grzybiczych skóry gładkiej, skóry owłosionej głowy, paznokci i błon śluzowych, 2008
2.Faergmann J., Rola drożdżaków rodzaju Malassezia w chorobach skóry, 2004

5 (100%) 1 głosów

2 komentarzy do wpisu “Co powinien mieć w składzie delikatny szampon do włosów bez sls?”

 1. Matylda says:

  Hej, ja stosuję szampon Pityver : ) Ma naturalny skład, bez slsów, parabenów i innych „ulepszaczy”.
  Dzięki temu wiem, że nie szkodzę swoim włosom, a przede wszystkim zdrowiu 🙂

 2. Janka says:

  Od lat używam tylko naturalnych, ziołowych szamponów. A olejek arganowy to moja ulubiona odżywka 🙂 Nie wyobrażam sobie stosować tych sztuczności jakimi są szampony z sls itd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

62 − 58 =