Browse By

Kiedy sięgnąć po szampon bez sls i parabenów?

Osoby stosujące regularnie szampony popularnych firm kosmetycznych mogą bardzo długo nie odczuwać żadnego dyskomfortu z tego powodu. Pierwsze objawy i kłopoty pojawić mogą się dopiero po wielu latach, a w niektórych wypadkach przypadłości takie jak słabe paznokcie czy powracające stany zapalne oczu mogą nawet nie zostać skojarzone przez człowieka ze stosowanym przez niego szamponem. Tymczasem dostający się regularnie pod powieki roztwór wody z siarczanami typu SLS może z biegiem czasu, według niektórych badań, zaostrzać ryzyko powstania zaćmy u starszych osób. Istnieje całe spektrum objawów, których można więc uniknąć przesiadając się na szampon bez sls i parabenów (np. szampon Pityver) oraz inne, równie naturalne kosmetyki.

Korzyści z odstawienia chemii

Całkowite wykluczenie syntetycznej chemii ze swojej codziennej toalety i higieny jest niemożliwe, ale należy świadomie sięgać po takie rozwiązania jak szampony bez sls i parabenów, aby cieszyć się m.in.:

 • swobodnym transportem substancji odżywczych do włosa, co w przypadku SLS czy silikonów jest uniemożliwione,
 • odpowiednio nawilżoną skórą głowy oraz włosami, które odpowiednio utrzymują wewnątrz wodę,
 • zachowaną naturalną ochronną warstwą lipidową włosów,
 • prawidłowym wydzielaniem sebum oraz łoju i potu,
 • odpowiednią gospodarką hormonalną,
 • zdrowym i rozświetlonym włosem,
 • niepodrażnioną skórą.

Substancje aktywne powierzchniowo jak siarczany SLS, a także niektóre parabeny, mogą w odpowiednich miejscach przenikać przez barierę komórkową i wnikać głęboko do organizmu człowieka. Chociaż badania potwierdzające wpływ SLS czy parabenów na rozwój komórek rakowych nie są w stu procentach weryfikowalne, to już ich uszkadzanie błony lipidowej czy dostawanie się do układu krwionośnego, są całkowicie potwierdzone. Dlatego szampon bez siarczanów i parabenów nie jest kaprysem ekstremistów ekologicznych, ale całkiem racjonalnym krokiem dla każdego, kto martwi się o swoje zdrowie.

Odpowiednia pielęgnacja włosów

Różne włosy wymagają różnej pielęgnacji, ale z całą pewnością każdy rodzaj włosa może zyskać na tym, że jest prawidłowo odżywiony. Niestety kosmetyki zawierające dużo parabenów i silikonów w składzie pozostawiają na powierzchni włosa na długi czas gęstą powierzchnią, tzw. film. Film ten wprawdzie wygładza włos i sprawia, że ten mocniej lśni w świetle, ale jednocześnie kompletnie uniemożliwia im wchłanianie korzystnych substancji odżywczych do wnętrza. Co równie ważne, takie silikony oraz parabeny sprawiają, ze włosy są ciężkie i nie tylko trudno się układają czy modelują, ale również znacznie psują efekt wizualnych naturalnie kręconych czy falowanych włosów.

Nie wszystkie sklepy są jeszcze zainteresowane oferowaniem takich produktów jak szampon bez sls i parabenów albo odżywki do włosów pozbawione silikonów. Chociaż liczba zainteresowanych klientów rośnie, niektóre marki wciąż wolą oferować tanie kosmetyki, czyli takie, do których produkcji stosuje się metody przemysłowe. Naturalne czy ekologiczne i na pewno bardziej zdrowe kosmetyki oparte na naturalnie występujących w otoczeniu surowcach, siłą rzeczy muszą być droższe, ponieważ olejek arganowy czy nawet ekstrakt z rumianku – muszą podrażać ostateczną cenę produktu, czego nie robi tania chemia w postaci SLS.

Bibliografia:

1.Olszewska B., Imko-Walczuk B., Nowicki R., Dębska-Ślizień A., Wilkowska A., Rutkowski B., Infekcje grzybicze skóry i tkanki podskórnej u chorych po transplantacji narządów, 2016
2.Kwaśniewska J., Morus-Urbańska E., Jaskółowska A., Ocena niektórych danych klinicznych u pacjentów z łupieżem pstrym, 2010

5 (100%) 2 głosów

2 komentarzy do wpisu “Kiedy sięgnąć po szampon bez sls i parabenów?”

 1. Eryka says:

  „Tymczasem dostający się regularnie pod powieki roztwór wody z siarczanami typu SLS może z biegiem czasu, według niektórych badań, zaostrzać ryzyko powstania zaćmy u starszych osób.”

  Boże, nie wiedziałam o tym! Dobrze, że przeniosłam się na kosmetyki bez sls. 🙂

 2. Olcia says:

  Ja zaczęłam stosować naturalne szampony bez sls i parabenów odkąd miałam duży problem z przetłuszczaniem się włosów . Na początku ciężko było mi się przestawić , ale teraz widzę znaczną poprawę z czego się bardzo ciesze 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

81 − 75 =