Browse By

Szampony bez sls – co to jest?

Coraz silniejsze związki chemiczne stosowane są przez przemysł nie tylko farmaceutyczny, ale również kosmetyczny. Coraz częściej również zaciera się niegdyś bardzo wyraźna granica pomiędzy lekami i środkami kosmetycznymi i w efekcie coraz częściej w aptekach dostać można preparaty o silnym działaniu kosmetycznym, a kosmetyki same w sobie coraz częściej mogą również leczyć i uzdrawiać dzięki swojemu innowacyjnemu składowi. Takie kosmetyki o leczniczym działaniu czy leki o zastosowaniu kosmetycznym, bywają naturalnie dość drogie, a to dzięki zastosowaniu w nich bardzo nowoczesnych substancji. Po drugiej strony barykady znajdują się jednak też kosmetyki tanie, ogólnodostępne, których skład znacząco odbiega od normy.

Stosowanie SLS w kosmetykach

Jednym z takich składników, który bez problemu spotkać można w absolutnie każdym masowo produkowanym szamponie czy żelu pod prysznic, jest SLS, czyli siarczany – skrót od Sodium Lauryl Sulfate. To związki powierzchniowo czynne, co rozpoznać można po bardzo intensywnym pienieniu, które następuje po ich nałożeniu na tłuste i brudne powierzchnie. Stosowany masowo najpierw w przemyśle do czyszczenia linii produkcyjnych, z czasem stał się powszechnym i niekiedy pierwszym najważniejszym składnikiem na etykiecie kosmetyków.

Niestety SLS negatywnie wpływa na skórę czy włosy, zwłaszcza przy wysokim stężeniu i częstym jego używaniu, przyczyniając się m.in. do:

 • wysuszania skóry głowy oraz wysuszania włosa,
 • zaburzenia naturalnej ochrony białkowej poprzez zlikwidowanie bariery lipidowej,
 • wystąpienia objawów uczuleniowych i alergicznych, włącznie z wypryskami i krostami skóry głowy,
 • kumulowania siarczanów w ciele użytkownika – m.in. zębach, włosach, paznokciach, przyczyniając się do innych zaburzeń,
 • zaburzają wydzielanie łoju i potu oraz zdrowotnego sebum,
 • zamykają pory włosa uniemożliwiając wnikanie zdrowotnych substancji do jego wnętrza i zaburzając odparowywanie wody,
 • wyjątkowo mocno i długotrwale podrażniają gałkę oczną, w przypadku dostania się takiego szamponu do oczu,
 • stosowane na skórę delikatną, np. okolic intymnych, mogą wywoływać stany podrażnienia i zapalne.

Znalezienie czystego kosmetyku

Znalezienie kosmetyków, który byłby pozbawiony tych wszystkich negatywnie działających substancji, nie jest proste. Warto jednak zadać sobie nieco trudu i odnaleźć szampon bez sls (np. szampon Pityver), albowiem mycie skóry głowy codziennie lub co dwa dni substancjami tak drażniącymi i powierzchniowo czynnymi syntetykami chemicznymi, nie jest dobrym rozwiązaniem. Jeśli jednak już znajdziemy odpowiadające nam szampony bez sls, warto przy tym pamiętać również o wyeliminowaniu tychże siarczanów z innych produktów kosmetycznych, takich jak żele pod prysznic czy do kąpieli chociażby.

SLS są też często reklamowane jako niezbędne do prawidłowego zmycia ze swoich włosów silikonów. Silikony przeważnie występują w równie dużym stężeniu, co SLS, więc powstaje w ten sposób zamknięte koło. Szampony bez SLS nie mają lub nie powinny mieć więc we własnym składzie silikonów, albowiem nie będą w stanie ich później skutecznie zmyć bez zastosowania siarczanu. Przeważnie w parze z brakiem silikonów i siarczanów idzie także w produktach naturalnych, ekologicznych i bio, rezygnacja ze stosowania równie szkodliwych parabenów.

Bibliografia:

1.Adamczyk K., Garncarczyk A., Antończak P., The microbiome of the skin, 2018
2.Macura A.B., Pawlik B., Leczenie grzybic. Zarys mikologii lekarskiej, 1998
3.Chen T.A., Hill P.B., The biology of Malassezia organisms and their ability to induce immune responses and skin disease, Veterinary Dermatology, 2005

5 (100%) 2 głosów

3 komentarzy do wpisu “Szampony bez sls – co to jest?”

 1. Lucja says:

  Tak, to bardzo istotne, żeby zamiast szamponów ze sztucznymi konserwantami wybierać szampony bez slsów.
  Na dłuższą metę wyjdzie Wam to na dobre!

 2. BioFlavia says:

  Szampony z sls bardzo wysuszały i drażniły moja skórę głowy, używam tylko naturalnych szamponów, eko

 3. tosia says:

  Ja nie wiem czy dobrze robię, ale używam tylko szamponów bez sls. Natomiast odżywkę używam już do włosów farbowanych z parabenami itd… Niestety , ale po innych nie mogę rozczesać wlosów 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

29 − = 22