Browse By

Kiedy zadziała szampon do włosów bez sls?

W Polsce można mówić o coraz większej ilości świadomych konsumentów. Wiele osób zaczyna zwracać na przykład uwagę na to, jakie kosmetyki kupuje. W szczególności dotyczy to kosmetyków do kąpieli i do mycia włosów, ponieważ one zawierają często szereg chemicznych substancji, szkodliwych dla naszego zdrowia. Jedną z nich są różnego rodzaju sls-y. Są to silne chemiczne detergenty, których zadaniem jest dokładne oczyszczenie struktury włosa oraz skóry głowy. Taka chemia dostaje się jednak bez problemu do naszego układu krwionośnego przez delikatne miejsca na skórze. Może powodować ona szereg niebezpiecznych schorzeń. Dlatego warto unikać szamponów do włosów z sls.

W jaki sposób rozpoznać szampon do włosów bez sls?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na etykietę oraz na skład produktów. Nie powinny pojawiać się tam takie produkty, jak:

  • sls,
  • sles,
  • sodium lauryl sulfate,
  • sodium laureth sulfate.

Wówczas można mieć bowiem pewność, że zastosowano w szamponie silne detergenty, których nasza skóra i włosy na pewno nie potrzebują. Kiedy chcemy jednak kupić swój pierwszy szampon do włosów bez sls najczęściej po raz ostatni należy użyć takiego zawierającego detergent, aby pozbyć się dokładnie pozostałości po silikonie z poprzedniego szamponu.

Wiele osób zastanawia się, jak długo trzeba stosować szampon do włosów bez sls (np. szampon Pityver), aby uzyskać upragniony efekt na swoich włosach. Zapewne zajmie to nieco więcej czasu, niż w przypadku tradycyjnego szamponu. Wszystko zależy od tego, czy w składzie szamponu znajduje się również silikon, którego należy unikać. Większość nowoczesnych szamponów bez sls produkuje się jednak obecnie w oparciu o najwyższej jakości składniki odżywcze. Dzięki nim, włosy stają się błyszczące i gładkie już po pierwszym zastosowaniu. Po kilku myciach można zauważyć ogromną różnicę. Włosy stają się lżejsze. Są również znacznie bardziej nawilżone, ponieważ sls-y wysuszają bardzo strukturę włosa. Wcale nie potrzeba również silikonu, który ma chronić włosy i je wygładzać, ponieważ doskonale radzi sobie z tym zabiegiem tradycyjna keratyna oraz olejek arganowy.

Delikatny szampon do włosów bez sls powinny stosować dzieci i kobiety w ciąży, ale tak naprawdę warto przekonać do nich całą rodzinę. Najlepiej szukać całych linii kosmetyków bez dodatku tych detergentów, aby przekonać się, że wcale ich używanie jest potrzebne. Wysokiej jakości naturalne, botaniczne kosmetyki wcale nie muszą być znacznie droższe od tych tradycyjnych, które zawierają sls. Do ich produkcji najczęściej używa się bowiem znacznie mniej składników naturalnego pochodzenia. Często ceny takich produktów są podobne. Na pewno każdy, kto wypróbuje szamponu bez sls jest w stanie przekonać się, że warto stosować takie naturalne kosmetyki, bez udziału chemii, której używa się w przemyśle. Warto poszukiwać więc produktów oznaczonych jako bez sls-ów i korzystać z nich na co dzień. Z pewnością nie wysuszą one skóry i włosów, a mogą wpłynąć korzystanie na powstawanie naturalnej bariery ochronnej.

Bibliografia:

1.Guillot J., Gueho E., Lesourd M., Identification of Malassezia species. Apractical approach,1996
2.Adamczyk K., Garncarczyk A., Antończak P., The microbiome of the skin, 2018
3.Leeming J.P., Notman F.H., Holland K.T., The distribution and ecology of Malassezia furfur and cutaneous bacteria on human skin,1989

4.7 (93.33%) 6 głosów

2 komentarzy do wpisu “Kiedy zadziała szampon do włosów bez sls?”

  1. Matylda says:

    Hej, ja zainteresowałam się tematem pielęgnacji skóry głowy dopiero wtedy kiedy urodziłam swoje dzieci. Wiadomo, u dzieci należy zwrócić szczególną uwagę na skład szamponów. Trzeba wybierać te delikatne z całkowicie naturalnym składem. 😉 Kluczowe jest dla mnie to, aby taki szampon nie zawierał parabenów, slsów, itd.

  2. Arleta says:

    Teraz już wiem , czemu po umyciu włosów szamponem córki, moje włosy są takie suche i puszące.Bo jest to szampon bez sls i parabenów , czyli naturalny., Ale mi kompletnie nie odpowiada 😛

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

92 − 91 =